powrót do strony głównej


copyright by JIM
Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej SONG OF SONGS FESTIVAL


  • NAJWIĘKSZY MUZYCZNY FESTIWAL CHRZEŚCIJAŃSKI W EUROPIE ŚRODKOWEJ
  • PIĘĆ EDYCJI NIEPRZERWANIE OD 1998 ROKU
  • ARTYŚCI CHRZEŚCIJAŃSCY Z CAŁEGO ŚWIATA
  • COROCZNE RELACJE TELEWIZYJNIE W PRORAMIE 2 TVP
  • TRANSMISJA LIVE PORZEZ INTERNET NA CAŁY ŚWIAT
  • WIELOTYSIĘCZNA PUBLICZNOŚĆ
  • CO ROKU PONAD 100 AKREDYTOWANYCH DZIENNIKARZY
Idea festiwalu
Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej SONG OF SONGS FESTIVAL, który odbył się w Toruniu już pięciokrotnie, jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską, adresowaną do młodych ludzi. Inspiracją artystów, utożsamiających się ze sceną chrześcijańską, jest Ewangelia, a ich twórcza działalność jest także formą świadectwa wiary. To muzyczne spotkanie nieprzypadkowo odbywa się w mieście Kopernika. Toruń od kilku stuleci ma szczególnie sprzyjający klimat do spotkań o charakterze ekumenicznym. Wystarczy wspomnieć słynne na całą ówczesną Europę Colloquium Charitativum z 1645 roku, braterskie spotkanie – jak je nazwano – które było pierwszym po reformacji dialogiem katolików i protestantów w celu poszukiwania pokoju i zbliżenia między dwoma Kościołami, już podzielonymi. Organizatorzy po prostu wykorzystali to genius loci, czyli szczególny charyzmat tego miejsca.

Pierwsza edycja festiwalu (1998):
Festiwal już od pierwszej edycji był wydarzeniem muzycznym o charakterze międzynarodowym. Wzięli w nim udział prawie wszyscy, zyskujący coraz większą popularność, artyści tworzącej się polskiej sceny chrześcijańskiej oraz zaproszeni goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych. Wystąpił również chór prawosławny z Bielska Podlaskiego. Festiwalowi towarzyszyło duże zainteresowanie mediów, a koncert festiwalowy został zarejestrowany przez bydgoski oddział Telewizji Polskiej. Emitowano go wielokrotnie w TVB oraz w Telewizji Polonia.

Druga edycja festiwalu (1999):
Festiwal był powiązany z zakończoną dzień przed festiwalem wizytą papieża Jana Pawła II w Polsce. Zgodnie z sugestią ks. Biskupa Jana Chrapka, duchowego opiekuna festiwalu, a jednocześnie Koordynatora Komisji Episkopatu ds. Wizyty Apostolskiej Jana Pawła II w Polsce, na festiwalu odbyło się spotkanie służb odpowiedzialnych za organizację wizyty i podziękowanie za ich pracę. Podczas tej edycji festiwalu przedstawiciel Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brat Marek, odebrał pierwsze, honorowe wyróżnienie TUBA DEI, ustanowione przez organizatorów festiwalu dla osób, wspólnot, instytucji, które w swej działalności realizują ideę ekumenizmu oraz promują współczesną muzykę chrześcijańską adresowaną do młodych. Wspólnota z Taizé poprowadziła czuwanie modlitewne w kościele garnizonowym p.w. św. Katarzyny w Toruniu. Mając na uwadze także młodych wykonawców, festiwal odbywał się na dwóch scenach: zawodowej i amatorskiej. Ta druga scena była otwarta dla artystów amatorów, którzy zostali zakwalifikowani do konkursu. Laureatowi – zespołowi Frűhstűck – organizatorzy ufundowali profesjonalną sesję nagraniową w studiu. Druga edycja festiwalu SONG OF SONGS spotkała się z zainteresowaniem Programu 2 TVP. Ekipa Dwójki rejestrowała główny koncert festiwalu, emitując jego obszerne fragmenty na swej antenie oraz na antenie Telewizji Polonia. Ten fakt był przełomowy dla festiwalu i jego rozwoju.

Trzecia edycja festiwalu (2000):
Ta edycja festiwalu doczekała się transmisji w radiu i Internecie. Dzięki internetowi można było śledzić na żywo na całym świecie to, co się dzieje na festiwalowej scenie. Program 2 TVP szczególnie starannie przygotował rejestrację telewizyjną festiwalu. Już tradycyjnie widzowie Dwójki oraz Telewizji Polonia mogli zobaczyć najciekawsze fragmenty koncertów. Prezentem dla publiczności na Trzecie Tysiąclecie był wstęp bezpłatny. Imprezą towarzyszącą festiwalowi były warsztaty artystyczne dla młodych artystów z różnych krajów Europy, które poprowadzili liderzy chóru Chemin Neuf z Francji.

Czwarta edycja festiwalu (2001):
Kilka dni przed Festiwalem do Biskupa Toruńskiego J.E. Ks. Bpa Andrzeja Suskiego wpłynęło pismo ze Stolicy Apostolskiej: "... W duchu bratniej łączności z biskupami Kościołów: katolickiego, prawosławnego i luterańskiego, którzy patronują toruńskiemu Festiwalowi – jego Organizatorom, Wykonawcom i Uczestnikom – Jego Świątobliwość Jan Paweł II przesyła swe Apostolskie Błogosławieństwo." Ponownie festiwal był transmitowany w radiu i przez Internet. A relację telewizyjną oglądać można było w Programie 2 TVP i Telewizji Polonia. W ramach festiwalowego programu, poza koncertami, odbyły się także imprezy towarzyszące. W Domu Dialogu Społecznego, odbyło się sympozjum o tematyce związanej z muzyką chrześcijańską. Ciągle rosnące zainteresowanie festiwalem sprawiło, że w szczytowym pod względem frekwencji momencie, liczba publiczności osiągnęła około 15 do 20 tysięcy osób. Przy festiwalu akredytowało się ponad 140 dziennikarzy.

Piąta edycja festiwalu (2002):
Tegoroczny festiwal odbywał się na scenie umiejscowionej na Bulwarze Filadelfijskim, w przepięknej scenerii Wisły oraz starych murów Torunia. Podczas festiwalowych koncertów wystąpiło ponad dwustu artystów z Polski i wielu krajów świata. Wielu zespołom z całego świata, które pragnęły wystąpić na SONG OF SONGS, zyskującym coraz większą renomę na świecie, organizatorzy byli zmuszeni odmówić. Nagrody muzyczne TUBA DEI: podczas piątego festiwalu przyznane zostały – po raz pierwszy - doroczne nagrody muzyczne polskiej sceny chrześcijańskiej TUBA DEI – odpowiednik, na przykład, DOVE AWARD w USA. Te nagrody muzyczne są w zamyśle główną, doroczną nagrodą polskiej sceny chrześcijańskiej, przyznawaną w różnych kategoriach muzycznych przez kapitułę, wyłonioną z wydawców, mediów i środowisk muzycznych profesjonalnie zajmujących się muzyką chrześcijańską. W ramach festiwalowego programu, poza koncertami, odbyły się także imprezy towarzyszące. W Domu Dialogu Społecznego, odbyło się międzynarodowe sympozjum o tematyce związanej z muzyką chrześcijańską, podczas którego zarówno twórcy, jak i propagatorzy tego nurtu wymieniali się doświadczeniami nt.: "Komu potrzebna jest muzyka chrześcijańska?" W Centrum Kultury "Dwór Artusa" przy Rynku Staromiejskim została otwarta Wystawa Fotograficzna "Obiektywnie i Subiektywnie w Ośmiu Obiektywach", która jest fotograficzną kroniką czterech pierwszych edycji festiwalu. Wystawa odwiedziła już kilka miast i planowane są jej kolejne prezentacje. W drugim dniu festiwalu, w katedrze p.w. św. Janów w Toruniu została odprawiona Msza św. dziękczynna oraz o radość nieba dla ś.p. Biskupa Jana Chrapka, pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego. Niezawodnym partnerem telewizyjnym festiwalu był Program 2 TVP, który do 15 sierpnia br. już dwukrotnie prezentował na swej antenie artystów chrześcijańskich, którzy wystąpili podczas piątej edycji SONG OF SONGS. I znowu padł rekord frekwencji: tym razem akredytowało się prawie 170 dziennikarzy, a publiczność dopisała nadzwyczajnie, szczególnie podczas drugiego dnia festiwalu.

Na SONG OF SONGS FESTIVAL WYSTĄPILI (m.in.):
Artyści polscy:
Arka Noego, 2 Tm 2,3, Mietek Szcześniak, Armia, Houk, Michał Urbaniak, Tomek Kamiński, New Life M., Antonina Krzysztoń, Raz Dwa Trzy, Natalia Kukulska, Magda Anioł, Beata Bednarz, Jacek Dewódzki, Anastasis, Deus Meus, Trebunie Tutki, Trzecia Godzina Dnia, Tomasz Żółtko, Amenband, Saruel, Oweyo, Etna, Joszko Broda, Janusz Yanina Iwański, Nowe Jeruzalem, Ewa Uryga, Chili My, Ruah, Kairos, Fruhstuck, Rainforest, Mate.o, Jafia Namuel.

Artyści zagraniczni:
Visual Ministry Choir (Wielka Brytania), Sal Solo (USA), Iona ((Wielka Brytania), Manach (Irlandia), Ralph van Mannen (Holandia), Split Level (Wielka Brytania), Roberto Bignoli (Włochy), Win Znaje (Ukraina), W4C (Niemcy), Ufermann (Niemcy), Collegium SDS (Słowacja), Michael Black (USA), Chór Miejski z Mohylewa (Białoruś), Nina Astrom (Finlandia), The Electricks (Szkocja), Jason Carter (Wielka Brytania), The Sakala Brothers (Zambia), Imia Riek (Rosja), Chór Chemin Neuf (Francja), Selah (Francja), Enter-TOP (Litwa), Leyenda (Peru).


ORGANIZATOR: Organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Ekumenicznego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej SONG OF SONGS FESTIVAL oraz właścicielem praw autorskich i pokrewnych do tytułu i logo imprezy jest Stowarzyszenie SONG OF SONGS działające od 1998 roku i zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000116068.

BIURO FESTIWALU:
Adres do korespondencji:
SONG OF SONGS FESTIVAL
Skrytka Pocztowa nr 8, 87-100 Toruń 11
Kierownik biura: Beata Zaguła
tel: 0*56/ 657 29 06
fax:0*56/ 657 29 07
e-mail: festiwal@sos.net.pl


Dyrektor Festiwalu:
Wojciech Zaguła

Dyrektor Artystyczny:
Tomasz Kępiński

powrót do strony głównej