W gronie organizatorów SONG OF SONGS FESTIVAL jeszcze w ubiegłym roku zrodził się pomysł ustanowienia specjalnego wyróżnienia dla osób, instytucji oraz wspólnot, które szczególnie propagują ideę ekumenizmu i współczesną muzykę chrześcijańską. Ma ono być także wyrazem uznania za dbałość o artystyczny i duchowy poziom muzyki religijnej.

Nazwa wyróżnienia, TUBA DEI (Trąba Boża) została zaczerpnięta od imienia średniowiecznego dzwonu z toruńskiej katedry św. Janów. Wykonania pamiątkowej statuetki podjął się toruński artysta rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.

Po raz pierwszy przyznawane, honorowe wyróżnienie II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej SONG OF SONGS FESTIVAL otrzyma Wspólnota z Taize. Od wielu lat wokół brata Rogera i jego współbraci gromadzą się młodzi z całego świata, aby pieśnią chwaląc Boga, trwać w jedności przed Nim. Na pamiątkowej statuetce umieszczony został napis w języku francuskim i polskim:

 

SONG OF SONGS FESTIVAL
TORUŃ – POLAND – 1999

T U B A D E I

honorowe wyróżnienie dla
WSPÓLNOTY Z TAIZE
ZA BUDOWANIE JEDNOŚCI
W MODLITWIE I MUZYCE

Pierwszy dzień festiwalu (piątek, 18 czerwca) zakończy czuwanie modlitewne przygotowane przez Wspólnotę z Taize. Odbędzie się ono w pobliżu terenu festiwalowego, w kościele garnizonowym p.w. św. Katarzyny.